Ubezpieczenie na wakacje. 7 najważniejszych elementów

Oferta rynkowa w zakresie polis turystycznych jest niezwykle szeroka - wyjeżdżający mogą w niej przebierać jak w przysłowiowych ulęgałkach. Ubezpieczenie turystyczne ciągle jednak cieszy się dość umiarkowanym powodzeniem. Z badania Blue Media wynika, że w minionym roku zdecydowała się na nie co szósta osoba spędzająca wakacje w Polsce oraz 4 na 10 turystów wybierających się za granicę. Nie są to tragiczne statystyki, ale wygląda na to, że świadomość ubezpieczeniowa Polaków wymaga poprawy. Oto 7 najistotniejszych składników polisy, które w niespodziewanych wypadkach mogą pomóc nam zaoszczędzić tysiące euro.
  1. Koszty leczenia - spokój o finanse w razie choroby i hospitalizacji
    Planując zagraniczne wakacje, warto wziąć pod uwagę koszty ewentualnego leczenia. Najbardziej istotnym z punktu widzenia ubezpieczonego elementem polisy jest w tym przypadku suma gwarantowana.
    Zobacz także:
    Na terenie Europy, czyli tam gdzie honorowane są uprawnienia wynikające z posiadania Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), bezpieczna suma gwarantowana to 20 000 euro. Jeżeli zamierzamy opuścić Stary Kontynent, to suma ta powinna wynosić minimum 30 000 – 40 000 euro. Jeśli z kolei zamierzamy udać się do kraju, który słynie z niebotycznych kosztów leczenia jak np. USA, Australia czy Kanada, to wówczas najlepszym rozwiązaniem jest polisa z nielimitowanymi kosztami leczenia. Takie ubezpieczenie na wakacje gwarantuje nam, że w razie potrzeby opłacone zostaną wszelkie koszty leczenia.
    Warto pamiętać, że osoby, u których zdiagnozowano trwałe schorzenie, muszą rozszerzyć ochronę o dodatek „choroby przewlekłe” (ubezpieczyciel nalicza dodatkową składkę za wyższe ryzyko), niektóre towarzystwa wymagają tego również od kobiet w ciąży.
  2. NNW - gwarancja odszkodowania w razie wypadków
    NNW - w razie jakiegokolwiek zdarzenia, w którym poniesiemy trwały uszczerbek na zdrowiu (np. złamiemy nogę, rękę, żebro, itp.) otrzymamy odszkodowanie finansowe (w razie śmierci otrzyma je najbliższa rodzina). Odszkodowanie jest wypłacane jako stosowny procent z sumy gwarantowanej (do wyboru jest wiele wariantów, od najmniejszych sum wysokości 5 000 zł aż po kwoty sięgające 100 000 euro).
  3. OC - pokrycie kosztów w razie spowodowania nieumyślnego wypadku
    OC w życiu prywatnym) to opcjonalny element ubezpieczenia na wakacje. Daje ono ochronę nie tyle nam, ale naszemu portfelowi. W razie gdy będziemy (my albo nasi podopieczni) nieumyślnymi sprawcami wypadku z udziałem osoby trzeciej lub zniszczymy jej mienie, ewentualne odszkodowanie (o takie może ubiegać się poszkodowany w sądzie) zapłaci za nas ubezpieczyciel – oczywiście do wybranej sumy gwarantowanej.
  4. Zobacz także:
  5. Bagaż - rekompensata w razie zniszczenia czy kradzieży
    Ochrona bagażu – w razie jego zniszczenia, zgubienia lub kradzieży otrzymamy częściową rekompensatę za utracone rzeczy osobiste. Osoby, które planują podróż samolotem mogą dodatkowo ubezpieczyć się od dostarczenia bagażu z opóźnieniem (zagubionego przez linie lotnicze).
  6. Assistance - wsparcie i pomoc w razie nagłych wypadków w podróży
    Assistance turystyczne to całodobowa, natychmiastowa pomoc w razie nagłych wypadków w podróży. Jest to wsparcie zapewniane przez towarzystwo ubezpieczeniowe na różnych płaszczyznach, w zależności od potrzeb ubezpieczonego i oferty ubezpieczyciela. Assistance w ramach kosztów leczenia to najpopularniejszy rodzaj assistance turystycznego, ponieważ oferuje go każde towarzystwo ubezpieczeniowe. Jest to wszelka pomoc związana z kłopotami zdrowotnymi. W ramach tego ubezpieczenia centra pomocy wskażą, gdzie znajduje się najbliższy szpital, placówka medyczna czy lekarz specjalista, a także podpowiedzą, jak tam dotrzeć oraz jakie dokumenty mieć ze sobą. To także organizacja przyjazdu i zakwaterowania osoby towarzyszącej w razie pobytu ubezpieczonego w szpitalu, wyżywienie i zakwaterowanie za granicą w celu powrotu do zdrowia. To również gwarancja wsparcia w załatwieniu wszystkich formalności związanych z powrotem do kraju. Ubezpieczyciel w razie choroby czy śmierci gwarantuje także opiekę nad towarzyszącymi ubezpieczonemu w podróży niepełnoletnimi dziećmi. Niekiedy w ramach assistance medycznego oferowana jest organizacja kontynuacji leczenia na terenie Polski.
  7. Sporty - ochrona dla aktywnych
    Jeśli w czasie wyjazdu będziemy uprawiali jakąkolwiek aktywność fizyczną, koniecznie musimy sprawdzić, czy towarzystwo ubezpieczeniowe nie wymaga od nas rozszerzenia ochrony. Wiele sportów ma status podwyższonego ryzyka lub ekstremalnych – takie informacje znajdziemy w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia każdego towarzystwa oraz w szczegółach produktu. Brak tego rozszerzenia w razie wypadku podczas uprawiania aktywności wymienionej na liście ryzykownych sportów będzie skutkował odmową pokrycia kosztów leczenia i niewypłaceniem odszkodowania za nieszczęśliwy wypadek.
    Zobacz także:
    W przypadku takich aktywności jak np. wycieczki górskie, jazda na nartach, rejsy na morzach, wyprawy do dżungli itp. koniecznie trzeba zadbać o takie ubezpieczenie na wakacje, które zapewni pokrycie kosztów ratownictwa (te za granicą są w 100% płatne przez osobę poszkodowaną). Warto ochroną objąć również sprzęt sportowy (przed kradzieżą, zgubieniem lub zniszczeniem).
  8. Ratownictwo - zapewnienie zwrotu kosztów w razie akcji ratowniczej
    Ratownictwo - zapewnia pokrycie kosztów akcji ratowniczych, np. na morzu czy w górach. W ramach tego elementu można liczyć na sfinansowanie przez ubezpieczyciela transportu śmigłowcem ratowniczym oraz działań wykwalifikowanych służb. KR (KR - koszty ratownictwa, skrót stosowany w opisach polis i Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia) zalecane są zwłaszcza osobom, które planują uprawianie aktywności fizycznych na otwartym terenie - w górach, na morzu, w dżunglach i opuszczonych miejscach. Sumy gwarantowane kosztów ratownictwa są bardzo zróżnicowane - można zdecydować się na niskie kwoty, do kilku tysięcy euro albo wybrać pakiety z sumami opiewającymi na kilkanaście czy nawet kilkadziesiąt tysięcy euro. Wszystko oczywiście zależy od indywidualnych potrzeb i charakteru wyjazdu - osoby, których głównym celem podróży jest wędrówka po górach czy zwiedzanie ostępów dżungli powinny zainwestować w wyższe kwoty kosztów ratownictwa.

Комментариев нет

Технологии Blogger.